4 lutego 2018r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne ferie 2018” Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim przy współudziale Starostwa Powiatowego oraz MOSiR Centrum przeprowadziła akcję akcję prewencyjno-edukacyjną poświęconą zagadnieniom związanym z zasadami bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku ze szczególnym naciskiem na korzystanie z zamarzniętych akwenów.

Pokazy i ćwiczenia strażackie odbyły się na wodzisławskim ośrodku "Balaton". Akcja skierowana była głównie do dzieci i młodzieży niemniej jednak nie zabrakło także dorosłych, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się czego należy unikać kiedy chcemy skorzystać z naturalnej ślizgawki, jak należy się zachować kiedy pod nami załamie się lód, co zrobić po wydostaniu się z lodowatej wody.

 

Funkcjonariusze Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Wodzisławia Śląskiego oraz druhowie z OSP Lubomia przeprowadzili instruktaż praktyczny prezentujący trudności z jakimi należy się liczyć przy próbach wydostania się z wody na powierzchnię lodu.

Zaprezentowano także sprzęt jaki jest na wyposażeniu jednostek ochrony przeciwpożarowej wspomagający działania ratownicze na lodzie w tym sanie lodowe oraz zaawansowany technologicznie katamaran pozwalający na poruszanie się zarówno na lodzie jak i na wodzie.

Była to również okazja do tego by zobaczyć nową 42 metrowa drabinę, która od 17 stycznia 2018 roku znajduję się w podziale bojowym wodzisławskich strażaków.

Tematyka zimna i lodu bliska jest sympatykom zimnych kąpieli czyli morsów z Wodzisławskiego Klubu Morsów "KRA”, którzy w czasie trwania imprezy zaprezentowali zasady korzystania z kąpieli w zimowych warunkach.