Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim apeluje do mieszkańców powiatu wodzisławskiego o nie wypalanie traw.

Pojawiające się pierwsze ciepłe dni w naszym regionie stworzyły zagrożenie, które co roku nęka wiele osób. Z nadejściem wiosny wzrasta ilość zgłoszeń dotyczących pożarów traw. Trudno zrozumieć pobudki, które prowadzą do tego karalnego prawem procederu. Wypalanie przynosi jedynie szkody dla środowiska i człowieka. Nie poprawia żyzności, lecz powoduje degradację gleby. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków, wiele zwierząt ginie w płomieniach, inne zmuszane są do opuszczenie dotychczasowych siedlisk.        

Ogień potrafi rozprzestrzeniać się w sposób niekontrolowany, stwarzając zagrożenie dla obszarów leśnych, zabudowań czy ruchu drogowego. Pożary traw stanowią także bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Zdarzają się przypadki poparzeń a nawet ofiary śmiertelne. Podpalając trawę trzeba więc zdawać sobie sprawę, że jest to żywioł, który wyrządzić może większe straty niż jesteśmy w stanie to przewidzieć. Ku przestrodze informujemy, że 11 kwietnia 2018 w miejscowości Bodzechów, woj. świętokrzyskie, miał miejsce pożar trawy. W jego wyniku jedna osoba poniosła śmierć. W działaniach ratowniczo-gaśniczych brał udział jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP. Niewielki siły, bo w sumie trzy zastępy straży pożarnej zaangażowane były tego samego dnia do innego pożaru trawy  w miejscowości Knurów, woj. śląskie.  Również w tym zdarzeniu zginęła jedna osoba.

W ramach kampanii społecznej "Stop Pożarom Traw" uruchomiona została strona internetowa do której obejrzenia  zachęcamy. STOP POŻAROM TRAW