Dnia 27 lipca 2018r. na terenie jednostki OSP Gołkowice odbyły się ćwiczenia dla strażaków z gminy Godów pt. ,,Bezpieczeństwo strażaków podczas działań ratowniczo – gaśniczych w przestrzeni zamkniętej”.

Szkolenie składało się z dwóch części: teoretycznej przeprowadzonej w budynku OSP Gołkowice oraz praktycznej zrealizowanej na placu zewnętrznym jednostki. Ochotnicy z gminy Godów wzorem poprzedniego roku zaprosili do współpracy przy organizacji ćwiczeń funkcjonariuszy KP PSP w Wodzisławiu Śląskim, którzy przygotowali część merytoryczną oraz przeprowadzili część praktyczną w roli instruktorów.
Stanowiska, na których ćwiczyli ochotnicy, opierały się na następujących elementach:
- pokonywanie wąskich przejść z zachowaniem zasad kontroli przestrzeni wokół siebie,
- wyswobodzenie się z zaplątanych przewodów luźno zwisających w pomieszczeniu,
- wdrożenie procedury wzywania pomocy na wypadek sytuacji awaryjnej, tudzież awarii aparatu ochrony układu oddechowego.
Dla zwiększenia poziomu pozoracji, wszelkie czynności wykonywane były w zasłoniętych wizjerach masek aparatów OUO, co symulować miało silne zadymienie i brak odpowiedniej widoczności. Ograniczenie widzialności miało na celu podkreślenie istoty znajomości i poprawnej obsługi posiadanego przez jednostki sprzętu ratowniczo – gaśniczego, bez możliwości obserwacji wzrokowej. Instruktorzy w trakcie ćwiczeń starali się zwrócić szczególna uwagę na zwiększenie bezpieczeństwa ratowników podczas pracy w strefie zadymionej. W szkoleniu wzięło udział 25 strażaków z 4 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.