5 grudnia około 20.00 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim mł. kpt. Rafał Barteczko odebrał telefon od zdenerwowanej mieszkanki Marklowic, która informowała o miesięcznym  dziecku, które nie oddycha od kilku minut. 

Dyżurny poinstruował osobę zgłaszającą aby wzięła dziecko do rąk i położyła je na brzuszku tak aby głowa delikatnie była skierowana w dół, a następnie wykonała 5  zdecydowanych uderzeń między łopatkowych. Następnie dyżurny zapytał się czy dziecko zaczęło oddychać . Osoba zgłaszająca poinformowała, że dziecko „charczy”. Dyżurny instruował dalej aby zgłaszająca przełożyła dziecko na plecy i wykonała 5 uciśnięć klatki piersiowej oraz podała adres zamieszkania gdzie ma przyjechać zespół ratownictwa medycznego.  Będący w pobliżu inny strażak przekazał informacje o zachłyśniętym niemowlęciu do Państwowego Ratownictwa Medycznego.  Dyspozytor SKKP kontynuował rozmowę, zapytał osobę zgłaszającą „czy dziecko złapało oddech”?.  Pani zgłaszająca powiedziała „troszeczkę tak”. Następnie mł. kpt. Rafał Barteczko polecił osobie zgłaszającej powtarzać oba manewry w celu całkowitego udrożnienia dróg oddechowych.  W trakcie rozmowy Dyżurny został poinformowany o tym, że niemowlę zachłysnęło się mlekiem z butelki podczas karmienia. Po pięciu minutach udzielania pierwszej pomocy przez osobę zgłaszającą, dzięki instrukcjom przekazanym przez Dyżurnego SKKP mł. kpt. Rafała Barteczko dziecko zaczęło oddychać własnym oddechem.

Informacje o zasadach postępowania w przypadku zachłyśnięcia znaleźć można także na stronach internetowych. Krótki film instruktażowy znajduje się pod wskazanym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=c4EG8UCrNaY