Wzorem roku ubiegłego, Państwowa Straż Pożarna w okresie jesienno-zimowym prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą zagrożeń związanych z pożarami oraz zatruciami tlenkiem węgla, potocznie zwanym „czadem”.

Tegoroczna edycja, którą patronatem objęła Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej nosi nazwę „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” i jest ogólnopolską akcją prewencyjną odnoszącą się do zagrożeń pożarowych w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Jednocześnie nawiązuje do tematu zaczadzeń, promując ideę zakupu czujnika tlenku węgla lub dymu przez mieszkańców bloków jak również domów jednorodzinnych.

W ramach kampanii Komenda Powiatowa PSP w Wodzisławiu Śląskim w dniach 23 oraz 28 października br. zorganizowała dwie konferencje, których uczestnikami byli zarządcy spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, jak również przedstawiciele gmin oraz miast powiatu wodzisławskiego. W obu spotkaniach na zaproszenie Komendanta Powiatowego PSP w Wodzisławiu Śląskim uczestniczyli mistrzowie kominiarscy, którzy omówili najczęstsze błędy w użytkowaniu urządzeń grzewczych oraz chętnie odpowiadali na liczne pytania ze strony zaproszonych gości.

Tematem głównym konferencji był rozpoczęty już sezon grzewczy, w którym co roku rośnie liczba pożarów oraz znacząco zwiększa się ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. W trakcie wystąpienia przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej omówiono najczęstsze przyczyny pożarów oraz zatruć czadem, objawy zatrucia oraz sposoby zapobiegania pożarom. Poruszona została również kwestia wyposażenia domów i mieszkań w czujniki tlenku węgla. Ponadto, wspólnie z mistrzem kominiarskim podkreślono znaczenie regularnego dokonywania przeglądów, konserwacji instalacji grzewczych i czyszczenia przewodów kominowych, jak również omówiono sposoby prawidłowego palenia w piecach oraz istotną rolę zachowania prawidłowej wentylacji domów i mieszkań. Obie konferencje zakończyły się prezentacją przykładowej czujki tlenku węgla, udostępnieniem materiałów związanych z kampanią, jednocześnie zachęcając uczestników do propagowania treści akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” oraz panelem dyskusyjnym.