Wodzisławscy strażacy jako jedni z pierwszych w kraju zaangażowani zostali do walki z koronawirusem.

      Kiedy 9 marca 2020 uruchamiany był sanitarny punkt kontrolny na autostradzie A1 w pobliżu granicy z Republiką Czeską, był on wówczas pierwszym takim punktem uruchamianym w województwie Śląskim i jednym z kilku otwieranych wówczas na terenie kraju. Od tego czasu punkt ten nieprzerwanie funkcjonuje w tym samym miejscu. Strażacy, którzy pełnią tam służbę, odpowiedzialni są za bezpośredni kontakt z osobami przekraczającymi granicę państwową i wykonywanie pomiarów temperatury ciała. Obecnie na terenie naszego powiatu funkcjonują dwa takie punkty. Oprócz wymienionego na autostradzie A1 funkcjonuje także drugi na przejściu granicznym w Gołkowicach. Oprócz państwowej straży pożarnej w punktach sanitarnych służbę pełnią także także inne służby w tym Straż Graniczna i żołnierze. W sumie na obu punktach sanitarnych obecne na miejscu służby skontrolowały 95 000 osób.  

W działaniach związanych z koronawirusem strażacy angażowani byli także w tworzenie polowych izb przyjęć działających przy wodzisławskich szpitalach tj. przy ul.26 Marca oraz przy ul. Brackiej. Funkcjonujące w tych miejscach polowe izby powstały na bazie namiotów pneumatycznych będących na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej.

Nasi strażacy zaangażowani są także w dystrybuowanie środków dezynfekcyjnych, które za pośrednictwem tut.komendy trafiają do placówek szkolnych, przychodni zdrowia znajdujących się na terenie powiatu wodzisławskiego.

Strażacy podejmują także działania w zakresie dostarczania żywności do osób znajdujących się na kwarantannie. Zajmują się tym wyznaczone jednostki ochotniczych straży pożarnych. Łącznie tego typu działania realizowane były 25 krotnie.

Wszelkie podejmowane przez strażaków czynności odbywają się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Strażacy mają do dyspozycji specjalistyczne kombinezony , środki dezynfekcyjne i inny sprzęt jak maseczki, rękawiczki czy przyłbice, dzięki którym możliwa staje się ochrona przed zarażeniem koronawirusem. Przed każdą interwencją dyżurni przyjmujący zgłoszenie przeprowadzają wywiad, w którym ustalają czy strażacy, udając się do akcji, będą narażeni na kontakt z osobami z koronawirusem czy też nie. Bez względu na wynik przeprowadzonego rozpoznania zawsze można liczyć na pomoc strażaków.

W dobie trwającej pandemii zmianie uległa organizacja pracy administracji komendy oraz obu jednostek ratowniczo-gaśniczych. Wprowadzony został reżim sanitarny mający na celu ograniczenie ryzyka pojawienia i rozprzestrzeniania się wirusa wśród funkcjonariuszy i pracowników komendy. Utrzymywany jest zakaz wejścia osób postronnych do budynku. Petenci proszeni są o pozostawianie korespondencji przy wejściu do budynku. Strażacy podziału bojowego podzieleni zostali na cztery zmiany i w takim systemie naprzemiennie pracują już od początku kwietnia. Przed rozpoczęciem pracy dokonywany jest pomiar temperatury ciała. Zmiany służby są tak zorganizowane, że strażacy zdający służbę nie widują się ze strażakami przejmującymi służbę. Prowadzona jest dezynfekcja sprzętu używanego podczas działań. Utrzymywany jest ścisły kontakt z stacją sanitarno-epidemiologiczną gdzie konsultowane są wszelkie przypadki, w których istnieje podejrzenie narażenia na infekcję. Wszystkie przypadki, w których istnieje ryzyko, że strażak może być zarażony, kończą się odsunięciem od podejmowania pracy. To tylko niektóre środki zapobiegawcze, jakie funkcjonują w naszej komendzie.

       Nie sposób przewidzieć jak długo będziemy zmagać się z trudnościami związanymi z trwającą pandemią koronawirusa. Możemy jednak zapewnić, że także pod względem epidemiologicznym, będziemy mieć na uwadze bezpieczeństwo osób do których docieramy z pomocą.

 

Nagrania wideo:

https://youtu.be/lXgAMP4cMG8

https://youtu.be/De48xDxatRg