28 czerwca 2016 roku był bardzo pracowity dla strażaków Komendy Powiatowej Pańatwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim.

Podczas służby w tym dniu miało miejsce aż 7 zdażeń, z których najpoważniejszymi były:

Zgłoszenie dotyczyło zadymienia mieszkania w budynku wielorodzinnym na 2 piętrze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali wyraźnie wyczuwalny zapach spalonej potrawy na klatce schodowej. Na pukanie do drzwi nikt nie odpowiadał, więc wyważyli drzwi, ewakuowali poszkodowanego, udzielili mu kawlifikowanej pierwszej pomocy oraz ugasili spaloną potrawę i przewietrzyli mieszkanie. Na miejsce przybył patrol Policji oraz zespół ratownictwa medycznego, który zabrał poszkodowanego do szpitala na obserwację.

Ze względu na powagę sytuacji wynikającą ze zgłoszenia poza jednostkami ochrony przeciwpożarowej z powiatu wodzisławskiego zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Bytomia. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu, zwodowaniu łodzi, wprowadzeniu roty w suchych skafandrach wypornościowych w celu przeszukania dna akwenu oraz przeszukaniu linii brzegowej zbiornika. Jednocześnie Policja ustalała dane personalne oraz adresy zamieszkania zaginionych dziewczynek. Po czasie Policja potwierdziła, że zaginione dziewczynki znajdują się w swoich domach pod opieką osób dorosłych, więc podjęto decyzję o zaprzestaniu poszukiwań i zakończono akcję ratowniczą.

W sumie w działaniach ratowniczych brało udział 11 zastępów Straży Pożarnej (19 osób), Pogotowie Ratunkowe oraz Policja.

Na 48 km autostrady A1 w kierunku granicy państwa doszło do kolizji dwóch pojazdów. Samochód dostawczy podczas manewru wyprzedzania zahaczył o bok stącjącego ma prawym pasie uszkodzonej auto-lawety przeworzącej 10 samochodów osobowych, w wyniku czego doszło do uszkodzenia 6 z nich oraz naruszenia plandeki samochodu dostawczego i rozrzuceniu części jego ładunku. Do zdarzenia zadysponowani zostali strażacy z Czech (HZS Ostrava i HZS Bohumin) oraz Polski (JRG Wodzisław Śląski). Ich działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oczyszczeniu jezdni z porozrzucanego ładunku oraz przemieszczeniu samochodu dostawczego na pas awaryjny.

Nad ranem doszło do wypadku drogowym z udziałem jednego pojazdu na Autostradzie A1 na 47 km w kierunku węzła Sośnica. Zgodnie z procedurami, z racji bliskiej odległości do granicy państwa, do zdarzenia dodatkowo zadysponowano zastępy Republiki Czeskiej (HZS Ostrava i HZS Bohumin), które mają krótki czas dojazdu do tego miejsca.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu wstępnym ustalono, że samochód osobowy marki VW Passat uderzył w barierki oddzielające pasy ruchu. Osoby podróżujące (4 mężczyzn) znajdowały się na zewnątrz samochodu i nie skarżyły się na żadne dolegliwości. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.