Prawdopodobnie niesprawny piecyk gazowy był przyczyną zatrucia do jakiego doszło w jednym z budynków jednorodzinnych przy ul.Cichej w Wodzisławiu Śląskim.

Do zdarzenia doszło w sobotę 7 stycznia w godzinach wieczornych. 24 letnia kobieta po wyjściu z łazienki zasłabła i spadła ze schodów. Z przeprowadzonego na miejscu zdarzenia wywiadu medycznego przez ratowników medycznych wynikało, że dolegliwości na które skarżyła się kobieta mają związek z podtruciem tlenkiem węgla. Poszkodowana została zabrana do szpitala w Wodzisławiu Śląskim na szczegółowe badania. Dokonane przez strażaków pomiary na obecność tlenku węgla potwierdziły jego obecność w budynku. Stężenia były na tyle duże, że zagrażały życiu ludzkiemu. Gdyby nie specjalistyczne detektory nie byłoby możliwości wykrycia tego niebezpiecznego gazu. Nie było bowiem żadnych objawów pozwalających na wykrycie istniejącego zagrożenia. Taka sytuacja jest charakterystyczna dla tlenku węgla. To nie jedyne tego typu zdarzenia na terenie naszego powiatu w ostatnim czasie. Największa tragedia miała miejsce 28 grudnia gdzie przypuszczalnie w wyniku nieprawidłowości w pracy piecyka gazowego doszło do śmiertelnego zatrucia 14 letniej dziewczyny.

 

Dbałość o sprawność przewodów spalinowych powinna skutkować ich okresowym czyszczeniom i poddawaniem przeglądom technicznym. W ciągu wczorajszego dnia tj.8 stycznia strażacy dwukrotnie interweniowali w budynkach jednorodzinnych gdzie dochodziło do zapalenia się sadzy kominowych. W pierwszym przypadku do zdarzenia doszło w nocy przy ul.Iwanowicza w Radlinie do drugiego na ulicy Stromej w Wodzisławiu Śląskim w godzinach wieczornych. W obu przypadkach po ugaszeniu pożarów wezwani na miejsce mistrzowie kominiarscy wydali zakaz użytkowania przewodów spalinowych.

 

W związku z zagrożeniami jakie stwarza tlenek węgla oraz osadzająca się w kominach sadza apelujemy o szczególną dbałość w zakresie należytego utrzymania przewodów spalinowych. Powinny być one czyszczone minimum cztery razy w roku a przynajmniej raz na rok powinno się przeprowadzać przegląd stanu technicznego. Należy także zwrócić baczną uwagę na właściwą wentylację. W wszystkich tych kwestiach gotowi są pomóc kominiarze. Numery telefonów możemy znaleźć na stronach internetowych. To co może zwiększyć nasze bezpieczeństwo to zainstalowanie czujek tlenku węgla i czujek dymowych. Tam gdzie użytkowane są piecyki gazowe do podgrzewania wody szczególnie polecamy czujki tlenku węgla. Tego rodzaju urządzenia uratowały życie już wielu ludziom.