W Gorzycach przy ul.Wiejskiej podczas budowy kanalizacji sanitarnej doszło do śmiertelnego w skutkach wypadku.

Zgłoszenie o przysypanym ziemią człowieku trafiło do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim 19 września o godzinie 15.38. Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu straży pożarnej przysypana osoba była praktycznie całkowicie pod ziemią. Z rozszczelnionego wodociągu na miejsce w którym był poszkodowany napływała woda. Dodatkowym problemem była asfaltowa płyta o szerokości około 1 metra i długości około 4 metrów dociskająca ziemię od góry i blokująca dostęp do uwięzionej osoby. Przy pomocy zawiesi podczepionych do koparki usunięto asfaltową płytę. Wyciek wody zatrzymany został przy użyciu rozpieracza hydraulicznego. Odsuwanie ziemi prowadzono w sposób ręczny a także wykorzystując do tego celu dwie będące na miejscu koparki. Po wydobyciu poszkodowanego na powierzchnię lekarz potwierdził zgon.

W działaniach brało udział 41 strażaków, w tym specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z JRG Jastrzębie Zdrój a także Zespół Ratownictwa Medycznego, Prokurator, Policja, Pogotowie Wodociągowe, Państwowa Inspekcja Pracy.

To kolejne tego typu zdarzenie w przeciągu ostatniego roku na terenie powiatu wodzisławskiego. Przypomnijmy, że 2 października 2017 roku w Radlinie miał miejsce podobny wypadek. Tego dnia także podczas prac ziemnych doszło do zasypania człowieka do wysokości klatki piersiowej. Staraniami strażaków mężczyzna został wówczas odkopany i bez większych obrażeń przetransportowany do szpitala.

4 listopada 2017 w miejscowości Turza Śląska wodzisławscy strażacy uwalniali mężczyznę, który ugrzązł do pasa w ziemi w wykopie. Nie był on w stanie uwolnić się samodzielnie ani przy pomocy będących na miejscu członków rodziny.

Apelujemy o zachowanie ostrożności przy prowadzeniu tego typu prac.