2019-08-19 około godziny 14.00 doszło do wywrócenia się rusztowania z którego prowadzone były prace remontowe na budynku pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim.

Kiedy na miejsce zdarzenia przybyły pierwsze zastępy, strażacy zastali leżące na ziemi rusztowanie. Znajdowało się ono wzdłuż całej, około 50 metrowej, frontowej ściany remontowanego budynku muzeum. Rusztowanie, które pierwotnie miało około 10 metrów wysokości spadło na chodnik i ulicę na której zazwyczaj o tej porze jest wielu pieszych. Konstrukcja rusztowania przygniotła stojące tam samochody, ławki. Siatki maskujące zamocowane do rusztowania zasłaniały przestrzeń pod leżącym rusztowaniem tak że nie było widać czy kogoś tam nie ma. Jeden z pracowników zaangażowany w prowadzone prace remontowe wskazał dwie osoby znajdujące się na rumowisku, które w czasie wywrócenia się rusztowania znajdowały się na nim. W pierwszej kolejności działania strażaków skupiły się na udzieleniu pierwszej pomocy medycznej osobom poszkodowanym oraz jak najszybszym przeszukaniu terenu na który przewróciło się rusztowanie. Na miejsce wezwane zostało lotnicze pogotowie ratunkowe, które zabrało jednego z poszkodowanych. Drugi z rannych pracowników karetką przewieziony został do wodzisławskiego szpitala. Penetrując przestrzeń pod rusztowaniem strażacy nikogo nie znaleźli. W sumie w zdarzenie zaangażowanych zostało 9 zastępów straży pożarnej w tym 29 strażaków.

Oprócz straży pożarnej i zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia przybyli policja, prokurator, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, rzeczoznawca do spraw budowlanych, przedstawiciel państwowej inspekcji pracy, Prezydent i Z-ca prezydenta Wodzisławia Śląskiego.

W nocy z 20 na 21 sierpnia strażacy ponownie pojawili się przy muzeum w związku ze zgłoszeniem dotyczącym oderwania się od ściany budynku części gzymsu. Materiały spadły na usytuowane przy tej ścianie rusztowanie uszkadzając jego fragment. W uzgodnieniu z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego  podjęto decyzję o odciążeniu rusztowania z gruzu, który powstał z oberwanego gzymsu. W celu ograniczenia ryzyka przewrócenia się rusztowania dołożono dodatkowe pasy zabezpieczające dociągające konstrukcję w kierunku ściany budynku. Nocne działania strażaków trwały 3 godziny.

Zdjęcia: KP PSP Wodzisław Śląski i KPP Wodzisław Śląski