2020-09-03 po godzinie 6.00 doszło do eksplozji  gazu propan-butan w kuchni budynku jednorodzinnego.

W czasie wybuchu w budynku znajdowało się pięć osób. Jedna z nich, znajdująca się najbliżej miejsca wybuchu doznała rozległych poparzeń. Strażacy udzielili poszkodowanemu pomocy medycznej do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego. Ostatecznie 63 letni mężczyzna będący jedyną ranną osoba w tym zdarzeniu został przetransportowany do szpitala.

Do wybuchu doszło w wyniku wycieku gazu z 11kg butli służącej do zasilania kuchni. Prawdopodobnie wyciek gazu następował przez nieszczelność powstałą w przewodzie łączącym butlę z kuchnią. Po wybuchu poszkodowany zakręcił wypływ gazu z butli co uniemożliwiło rozprzestrzeniania się pożaru.

Siła wybuchu była tak duża, że spowodował wyrwanie drzwi i okien w kuchni. Stolarka drzwiowa uszkodzona została także w innych miejscach na parterze oraz w piwnicy. Warto w tym miejscu dodać, że z butli wydostała się jedynie część gazu. Skutki mogły być o wiele gorsze gdyby do wybuchu doszło po wydostaniu się na zewnątrz całej zawartości butli.

Niekontrolowany wyciek gazu po raz kolejny okazał się groźny. Co jakiś czas dowiadujemy się o tragicznych w skutkach zdarzeń po wybuchu propan-butanu. Dlatego apelujemy o czujność w tym zakresie. Znajdujący się w instalacjach gaz ziemny jak i ten powszechnie znajdujący się w butlach jest nawaniany przez co daje specyficzny zapach. Wszelkie, nawet najmniejsze, niepokojące sygnały dochodzące do nas o możliwym wypływie gazu powinny być zgłaszane do służb ratowniczych. Straż Pożarna, Pogotowie Gazowe dysponują środkami aby zweryfikować zagrożenie i podjąć odpowiednie działania

Podniesienie bezpieczeństwa możliwe jest poprzez stosowanie odpowiednich detektorów gazu, które sygnalizują akustycznie obecność niebezpieczeństwa. Przy wymianie butli gazowych zadbać należy o sprawdzenie szczelności połączeń. W najprostszy sposób możemy to zrobić nasłuchując „syczenia” z butli i spryskując miejsce połączenia wodą z mydłem obserwując czy nie tworzą się pęcherze. W niewielkiej cenie dostępne są także specjalne środki, które dedykowane są do kontroli połączeń gazowych. Środki o których mowa są ogólnodostępne w wielu sklepach np.z materiałami budowlanymi.